28 грудня, у 29-у Неділю після П’ятидесятниці, Предстоятель Української Православної Церкви, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій під час Божественної літургіїу Трапезному храмі преподобних Антонія і Феодосія Печерських Києво-Печерської Лаври після прочитання Святого Євангелія звернувся до присутніх зі словами проповіді.

Свята Церква сьогодні згадувала притчу про покликаних та вибраних — в ній говорилося, що господар зібрав на свою вечерю убогих та калік, оскільки, ті, які були запрошені раніше, відмовились прийти.

«Ця євангельська притча нагадує нам про те, — зазначив Його Блаженство, — що людина створена для вічного блаженства, для життя з Богом, і саме це вічне небесне життя, це блаженство, називається Великою вечерею.

Господь запрошує кожного туди, але і на землі є місце, яке є малою часткою неба, це — храм Божий. І потрапити на ту Велику вечерю, оминувши храм Божий, неможливо. Коли людина входить до храму, то і святі угодники Божі, які зображені на стінах храму, і Пресвята Богородиця, і ангели, і Сам Господь нагадують нам про те, що людина створена для вічного блаженства на Небі. А для того, щоб зробити себе здатним прийняти Божий поклик на цю вечерю, людина себе повинна вдосконалювати в храмі».

Блаженніший Владика наголосив, що у Божому храмі не тільки все нагадує людині про її високе призначення, тут дається все необхідне, щоб приготуватись їй до вічного блаженства. У храмі людина приймає Таїнства хрещення, шлюбу, покаяння, тут відбувається чернечий постриг. У храмі людина приймає Божественне Тіло і Кров Христові, які є закваскою вічності.

«Разом з тим, — продовжив Предстоятель, — люди нецерковні говорять, що в храмі людину в усьому обмежують, стримують, а для того, щоб отримати повноцінну житейську радість, потрібно не до храму йти, а дати волю своїм почуттям і бажанням, і тільки тоді людина може відчути радість і повноту свого буття».

Для прикладу Його Блаженство згадав життя одного римського імператора, який був філософом і язичником. У нього було все, але не завжди був мир в душі, тому він вирішив передати керування імперією відданим помічникам і відправився на деякий час на острів, де ніколи не було зими. Імператор узяв з собою в достатній кількості напоїв, харчів, усього необхідного для повноцінного безтурботного життя, він нічим не займався, тільки відпочивав і розважався. Але в листі до одного сенатора зізнався, що ніколи душа його не була настільки порожньою і сам він ніколи не відчував себе настільки виснаженим, як за період цього відпочинку.

Далі Блаженніший Митрополит підкреслив: «Ось наочна відповідь для тих людей, які вважають, що мир душевний настає після задоволення всіх людських бажань. Церква ж говорить, що мир душевний досягається тільки тоді, коли людина виконує не свої бажання, а бажання і заповіді Божі, які відділяють гріх від правди».

Блаженніший Митрополит Онуфрій закликав усіх намагатись відвідувати Божий храм, хоча ворог іноді й знаходить кожній людині і «землю, яку треба купити», і «волів, яких треба випробувати», і друзів, яких треба провідати, все це – щоб не піти до храму.

«Ми повинні все покинути і йти до храму Божого, де ми знайдемо той мир і спокій, який починається для людини ще за її земного життя. Коли людина починає жити по заповідям Божим, Господь посилає їй, як підбадьорення, Свою благодать. І тому у людини, яка бореться із гріхом і намагається своє життя узгодити з волею Божою, завжди є мир на душі», — підсумував Блаженніший Владика.

 http://pravlife.org