…Один сільський священик розповідав, як років 15 тому, після свого висвячення у сан він ішов по Києво-Печерській Лаврі, окрилений благодаттю священства, не чуючи землі під ногами. Біг до 49 корпусу, де в канцелярії мав отримати необхідні документи.

Перед входом його обігнав якийсь сухорлявий монах, невеличкий на зріст, лагідно подивився на молодого пастиря і відкрив йому двері, запрошуючи пройти першим. «Будь ласка, проходьте!» — сказав він. Священик зніяковів і хотів поступитися старшому літами батюшці. Але той наполіг з посмішкою: «Тільки після вас!..» Друг потім запитав молодого священика: «Знаєш, хто тобі двері відчинив? Архієпископ Чернівецький Онуфрій!»

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

«Відтоді в мене влилася якась неземна любов до цієї людини, — розповідав батюшка. — І зараз я його люблю, напевно, більше, ніж рідного батька».

Сьогодні Блаженніший Митрополит Онуфрій відзначає День Ангела.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Як відомо, кроткий та смиренний за вдачею, Предстоятель не дуже любить давати інтерв’ю. Однак слово його проповіді звучить голосно і за кожним богослужінням. І, до речі, Блаженніший Владика зізнається, що, виходячи на амвон, інколи планує говорити про одне, а потім звернені на нього очі людей надихають сказати щось зовсім інше.

До дня тезоіменитства Предстоятеля портал «Православіє в Україні» відібрав ТОП-5 його «золотих цитат» — сказані в живому слові проповіді.

Про земне

«Ми так себе поводимо, наче забуваємо, що земне життя – тимчасове. Живемо як “безсмертні”.  Однак ніяких скарбів людина з собою у вічність не забере.

У такому разі навіть сама природа карає нас, коли ми, забуваючи про тимчасовість перебування на землі, порушуємо її закони, порушуємо гармонію, яку Господь облаштував у довкіллі.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Коли люди сваряться і ділять між собою нафту, воду, повітря, то ця ж природа каже людині: «Не сварись, не думай, що ти на землі вічний. Адже й нафта закінчується, закінчується і прісна вода, все меньше залишається чистого повітря, гинуть рослини…» І коли жива природа, внаслідок порушення в ній людиною гармонії, перетворюється на каміння, то і каміння це волає: «Людина створена не для земного життя, а для Небесного Єрусалима».

Про небесне

«Земля – це місце, яке Господь дав нам для тимчасового перебування, тут Господь нам благословив будівництво храмів, де людина могла б підготувати себе до вічного життя.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Поза стінами храму можуть вирувати всілякі політичні чи економічні пристрасті, але саме Божий храм нагадує нам, що все закінчується: і хвороби, і здоров’я, і солодке, і гірке – все для нас на землі тимчасове.

А людина має призначення – бути з Богом у Небесному вічному житті».

Про війну

«Якщо у батька і матері є десять дітей, і вони починають воювати одне проти одного, то батько ніколи не скаже, щоб старший убив молодшого. Він каже: «Примиріться, простіть один одному».

Наш праотець Адам не хоче, щоб ми ворогували. Він хоче, щоб ми знайшли в собі мудрість вирішувати всі проблеми, які виникають у нашому житті, мирним шляхом. Тому що є такі можливості — все можливо вирішити мирним шляхом.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Але у кожної людини є ще своє поле брані, де вона бореться зі своїми гріхами, зі своїми пристрастями, бореться з дияволом, який постійно повстає проти нас…»

Про мир

«Ми молимося, щоб Господь послав мир на нашу землю…

Звичайно, ми хочемо, щоб мир настав одразу, за один день. Але Господь воскресив Лазаря аж на четверту добу, коли всі вже втратили надію, бо тіло померлого почало тліти.

Божа допомога не надходить доти, доки люди залишаються самовпевненими, доки вони покладаються на свою силу, на свої слова, на свій вплив.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Коли ми думаємо, що маємо достатньо сил, щоб і без молитви все змінити, то Господь не посилає нам Своєї допомоги. Але коли приходить розуміння, що якщо Бог не дасть, то ми нічого не зможемо вчинити, саме тоді приходить Божественна допомога.

Вона приходить тоді, коли зникне надія лише на себе».

Про любов

«У часи цих важких випробувань, які посилає нам Бог, я прошу всіх вірних чад Української Православної Церкви берегти любов до Бога та любов поміж собою.

У домашніх молитвах та у храмі просіть Бога допомоги в усіх життєвих обставинах уникати будь-яких проявів розбрату.

Блаженнейший Митрополит ОнуфрийЛюбий конфлікт свідчить про те, що любов холоне. Любий конфлікт не лише розділяє людей на ворогуючі табори, але й відділяє їх від Бога, бо там, де ворожнеча, там немає Христа. Адже наш Бог є Богом любові».

P.S. І про самого Блаженнішого Владику — його ж словами

«Людина, як вище творіння Боже, має на собі печать Троїцького Божества. Ця печать називається розумом. Господь є досконалим Розумом, і саме таку печать поклав на кожну людину.

Кожна людина має в собі розум, що постійно народжує думку. Чи хоче людина думати, чи не хоче — думка іде все одно. Це не від нас залежить.

Але від нас залежить те, куди буде спрямований наш розум. До кого повернений розум, такі будуть у нас і думки.

Блаженнейший Митрополит Онуфрий

Якщо ми повернені лицем до Бога, то розум народжує світлі думки, які несуть з собою добру енергію, що освячує все довкола нас. Якщо ж розум спрямований від Бога до гріха, тоді він народжує темні думки, що несуть з собою негативну енергію, яка затьмарює і саму людину, і все довкола неї.

Господь говорить, що якщо людина живе святими законами, по заповідям, то вона перебуває в світлі, і благодать Святого Духа просвічує і наповнює радістю і її саму, а також розливається довкола на тих, хто її оточує і хто з нею спілкується. Всі відчувають якусь позитивну силу, але то сила не людини, то сила Божа…»

Фото – священика Максима Брусники

Блаженнейший Митрополит Онуфрий Блаженніший Митрополит Онуфрій